Co powinnaś jeść, a co omijać, gdy masz trądzik? Analiza składników, które powinny znaleźć się w diecie przy skórze trądzikowej.

Co powinnaś jeść, a co omijać, gdy masz trądzik? Analiza składników, które powinny znaleźć się w diecie przy skórze trądzikowej.

Trądzik pospolity jest najczęstszą dolegliwością wieku młodzieńczego – dotyka niemal 100 proc. populacji w wieku od 11 do 30 lat. U większości ma przebieg łagodny i ustępuje samoistnie po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej. Niektórzy znoszą go – niestety – znacznie gorzej i nie mogą się obejść bez pomocy lekarskiej. W każdym wypadku walce z trądzikiem sprzyja odpowiedni sposób odżywiania.

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik pospolity jest chorobą o charakterze przewlekłym, atakującą gruczoły łojowe i ujścia mieszków włosowych. Charakterystycznym objawem jest pojawianie się zaskórników otwartych lub zamkniętych (wykwity niezapalne) i krost, grudek lub torbieli (wykwity zapalne) na skórze, w zdecydowanej większości na twarzy.

Zaskórniki otwarte mają ciemne zabarwienie, co jest efektem utleniania się wydzieliny gruczołów łojowych (sebum). Zaskórniki zamknięte to sebum znajdujące się pod powierzchnią skóry. Oba rodzaje zaskórników są niebolesne. Natomiast krosty, grudki i torbiele to wykwity, do których dostały się bakterie, wywołując miejscowy stan zapalny, często ropny i bolesny.

Przyczyny trądziku mogą być następujące:

  • Skłonności genetyczne do nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych
  • Zaburzenia hormonalne okresu pokwitania u obu płci
  • Nadmierna zawartość keratyny (białka, stanowiącego budulec włosa), powodująca rogowacenie ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych i ich zaczopowania
  • Podatność na infekcje bakteryjne i grzybicze
  • Niektóre leki i kosmetyki, powodujące łojotok.

Czego należy nie jeść przy trądziku?

Osoby dotknięte trądzikiem nie powinny spożywać potraw, zawierających składniki sprzyjające nadmiernemu wydzielaniu łoju i działające drażniąco. W szczególności należy zachować środki ostrożności przy następujących produktach:

Mleko.

Jak wiadomo, pozyskiwane jest od krów cielnych i po wycieleniu, zatem zawiera ono hormony, powodujące nadprodukcję łoju, a także progesteron i inne związki, wpływające na przetłuszczanie skóry

Alkohol.

Nie ma wprawdzie dowodów medycznych na bezpośredni jego związek z powstawaniem trądziku. Natomiast udowodniono, że po spożyciu alkoholu wzrasta poziom hormonów – estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn, a hormony te sprzyjają rozwojowi trądziku

Likopen.

Jest to związek chemiczny, znajdujący się głównie w pomidorach, zwłaszcza w przetworzonych. Stężenie likopenu w pomidorach surowych jest niewielkie, natomiast silnie wzrasta pod wpływem temperatury. Najbogatszym źródłem likopenu są ketchup i koncentrat pomidorowy. Mimo że likopen jest substancją generalnie prozdrowotną (m.in. ma silne działanie przeciwnowotworowe), może działać drażniąco na skórę osób dotkniętych trądzikiem

Produkty wysokoprzetworzone.

Są one bogate w tłuszcz, sól i cukier, a także konserwanty – azotany i siarczany. Osoby ze skłonnością do łojotoku powinny unikać produktów konserwowanych (dania gotowe w puszkach lub słoikach) gotowych wyrobów garmażeryjnych i fastfoodów, zawierających substancje konserwujące i wzmacniające smak, mające niekorzystny wpływ na stan skóry

Napoje kofeinowe.

Prawdziwa kawa i mocna herbata, ale także napoje energetyzujące, są źródłami kofeiny, a ta podnosi poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Udowodniono, że stres może wywoływać problemy skórne

Soja i produkty sojowe.

Dotyczy to szczególnie wegetarian, którzy zastępują mięso soją. W produktach sojowych znajduje się fitoestrogen – estrogen pochodzenia roślinnego, zachowujący się w organizmie człowieka tak samo, jak „zwykły” estrogen. Dlatego podczas zakupów należy czytać etykiety i rezygnować z zakupu w przypadku stwierdzenia obecności soi w produkcie.

Co powinno się znaleźć na twoim talerzu, jeśli masz trądzik?

Generalna zasada jest taka: jemy wszystko, co jest absolutnie świeże, jak najmniej przetworzone i dobrej jakości. Pokarmy powinny obfitować w witaminy A i E, które są przyjazne dla skóry. Witamina A znajduje się w warzywach, zwłaszcza zielonych i marchwi, oraz owocach – brzoskwiniach i pomarańczach. Natomiast bogatymi źródłami witaminy E są tłuszcze roślinne. Oliwę z oliwek, olej lniany i słonecznikowy należy spożywać na surowo jako dodatek do sałatek i surówek. Sałatki wzbogacamy kiełkami, pestkami z dyni i ziarnami słonecznika.

Do prawidłowego funkcjonowania skóry konieczne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Jednak organizm człowieka sam ich nie wytwarza, muszą być dostarczone w pożywieniu. Najwięcej tych kwasów zawierają tłuste ryby morskie, zwłaszcza śledź, łosoś i makrela. Wystarczy codziennie zjeść 50 gramów śledzia np. w oleju albo rolmopsa, żeby pokryć dobowe zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega-3.

Bardzo ważne w procesie leczenia trądziku są witaminy z grupy B, szczególnie B1, B2 i PP. Znajdziemy je w orzechach, wątrobie, drożdżach, jajach, ziemniakach i pełnoziarnistym pieczywie. Sporo ich zawierają rośliny strączkowe, co jest dobrą wiadomością dla wegetarian, zastępujących potrawy mięsne sojowymi.

Makro- i mikroelementy odgrywają istotną rolę w zwalczaniu trądziku. Dieta pacjenta powinna zawierać cynk, działający ściągająco. Bogate w cynk są małże, kasze, chleb żytni, ale też wymienione już rośliny strączkowe, ryby, drób i pestki słonecznika. Z kolei błonnik nie tylko reguluje perystaltykę jelit, ale wspomaga oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji; jest zatem jak najbardziej polecany przy trądziku. Źródłem błonnika są głównie warzywa i owoce (również suszone), kasza jęczmienna, otręby i ryż brązowy.

Twój dzienny przykładowy jadłospis, jeśli cierpisz na trądzik.

Śniadanie: pieczywo pełnoziarniste, twaróg, kiełki, sok z selera lub buraków ćwikłowych z zieloną pietruszką.

Drugie śniadanie: owoc

Obiad: sałatka z jajek na twardo z brokułami, papryką i pomidorami z dodatkiem jogurtu naturalnego, czosnku i ziół, grillowana pierś z kurczaka, gotowane ziemniaki

Kolacja: śledź w oleju z cebulą, pieczywo pełnoziarniste, herbata owocowa.

Oczywiście jadłospis należy opracować na podstawie obserwacji własnego organizmu, po konsultacji z lekarzem i we współpracy z dietetykiem. Posiłki przygotowuje się na bieżąco, ze świeżych produktów; przechowywane w lodówce dłużej niż kilka godzin tracą wartości odżywcze.

Autor: Julia Piwowarczyk, dietetyk w firmie Wygodna Dieta.

Lush Botanicals